Wyszukaj w serwisie
#PrawoiZdrowie choroby profilaktyka problemy cywilizacyjne żywienie zdaniem lekarza uroda i pielęgnacja dziecko
Pacjenci.pl > Choroby dziecięce

Choroby Dziecięce

Smutny nastolatek siedzi na schodach w szkole
28.02.2025 16:30 Te używki sieją spustoszenie w polskich szkołach. Rząd zamiata problem pod dywan

Na problem "alkotubek" rząd zareagował bardzo szybko, ale co z innym, równie palącym problemem? Jeśli chodzi o smakowe e-papierosy rząd jest bezsilny. Czy w końcu wprowadzi zakaz?Rząd Donalda Tuska zareagował błyskawicznie na pojawienie na rynku smakowych wódek w tubkach przypominających musy dla dzieci. – Budzi to uzasadnione emocje. Ta sprawa może dotyczyć bezpieczeństwa i zdrowia naszych dzieci. Postawiłem na baczność wszystkich urzędników, którzy mają znaleźć skuteczne metody przeciwdziałania procederowi – mówił premier. W odpowiedzi producent "alkotubek", firma OwoLovo, zdecydowała się na szybkie wycofanie produktu ze sklepów. Rząd nie musiał podjąć formalnych działań, problem rozwiązał się sam. Wydaje się jednak, że podobny sukces w kwestii innej, równie groźnej dla dzieci używki – smakowych e-papierosów – pozostaje poza zasięgiem obecnego rządu. Mimo licznych deklaracji, premier i jego ministrowie nie są w stanie lub nie chcą rozwiązać problemu.

bostonka - przyczyny, objawy, leczenie
21.02.2025 08:51 Bolą rączki, nóżki i gardło. Ten wirus przypomina ospę, a czasem reakcję alergiczną

Ten wirus najczęściej atakuje małe dzieci, ale zachorować mogą także starsze, a nawet osoby dorosłe. Choroba objawia się zwykle gorączką i bolesną wysypką, która pojawia się w charakterystycznych miejscach – na czubkach palców i w jamie ustnej. Potoczną nazwą tej infekcji, choć błędną, jest „bostonka”. Warto wiedzieć, jak przebiega i jak należy ją leczyć, by nie doszło do powikłań, a także – jak odróżnić ją od innych chorób. 

"Jeden na milion"
21.02.2025 07:30 „Chciałbym mieć takiego przyjaciela” – opinie najmłodszych widzów o filmie „Jeden na milion”

„Wzruszający i emocjonalny”, „podniósł mnie na duchu”, „chciałbym mieć takiego przyjaciela” - takie opinie padały z ust najmłodszych widzów po obejrzeniu filmu “Jeden na milion”. Film w szczery sposób opowiada o autyzmie chłopca, który dodatkowo choruje na wrodzoną łamliwość kości. W kinach od 21 lutego. 

pediatra, dziecko
25.01.2025 08:22 W lutym zaczną się kontrole GIS. Obejmą 10 000 punktów szczepień i dokumentację 7,5 mln dzieci

Już w połowie lutego Główny Inspektorat Sanitarny pracownicy stacji sanitarno-epidemiologicznych rozpoczną weryfikację danych o stanie zaszczepienia zawartych w kartach uodpornienia. Będzie to przygotowanie bazy danych zanim zostaną wprowadzone rozwiązania cyfrowe. Był to jeden z punktów briefingu prasowego organizowanego przez GIS. 

Urazy podczas ferii
23.01.2025 15:26 Idą ferie, uważaj. To najczęstsze złamania u dzieci i dorosłych

Sezon narciarski rusza pełną parą, a stoki zapełniają się amatorami białego szaleństwa.Właśnie w tym tygodniu aż pięć województw rozpoczyna zimowiska, to również czas zwiększonego ryzyka w zakresie kontuzji. Które z nich są najczęstsze?

choinka, dzieci, kiedy ubierać choinkę
18.12.2024 17:09 Tradycja pod znakiem zapytania. Czy choinka ubrana za wcześnie może zaszkodzić?

Ozdabianie choinki z okazji świat to nasza najważniejsza bożonarodzeniowa tradycja. I chyba każdy czeka na nią okrągły rok, zastanawiając się nieraz, czy termin zakupienia drzewka i wyciągnięcia ozdób świątecznych można jakoś przyspieszyć. O ile w sklepach święta zaczynają się już na początku listopada, zajmując na półkach miejsce haloweenowych dekoracji, o tyle w domu, zgodnie z tradycją wiele osób lubi z ozdobami poczekać niemal do samej wigilii. W średniowiecznej Europie zamiast choinki dekorowano wnętrza gałązkami jemioły i jodły, które miały symbolizować nadzieję na odrodzenie i płodność. 

świadczenie na dziecko
10.12.2024 06:52 400 zł na dziecko w 2025 roku. Komu przysługuje ten dodatek?

Choć rok szkolny jeszcze trwa, już teraz cześć rodziców zastanawia się, jak rozplanować wydatki na kolejne miesiące, zwłaszcza jeśli dziecko po raz pierwszy pójdzie do szkoły. Warto przygotować sobie miejsce w kalendarzu i wpisać, kiedy i jaki wniosek złożyć, aby skorzystać z przyznanych przez państwo świadczeń. Pamiętajmy, że każde z nich ma jasno określone zasady i terminy.

Czy można całować noworodka? Lekarka stawia sprawę jasno
09.12.2024 16:46 Czy można całować noworodka? Lekarka stawia sprawę jasno

Narodziny dziecka to dla rodziców, ale i dla najbliższych multum emocji. Każdy chciałby wyściskać i ucałować nowego członka rodziny. Ale czy to bezpieczne? Lekarka odpowiada, czy można całować małe dziecko, czy nie.Warto pamiętać, że noworodki mają słabo rozwinięty układ odpornościowy. Łatwiej chorują i są szczególnie narażone na choroby zakaźne, takie jak odra, krztusiec, różyczka i grypa. U dzieci mogą mieć bardzo ciężki przebieg, prowadzący nawet do śmierci. 

Dramat w Namysłowie. Zaplanował to ze szczegółami. Dzieciom wyjaśnił, że to „zabawa w Halloween”
04.12.2024 12:14 Powiedział dzieciom, że to "zabawa". Tragedia na południu Polski, nie żyją 4 osoby

W Namysłowie (woj. Opolskie) doszło do rodzinnej tragedii. Krzysztof K. zastrzelił rodziców i brata, a następnie popełnił samobójstwo. Z życiem uszła bratowa i dzieci, którym wyjaśnił, że to co robi, to „zabawa w Halloween”.Jak podaje portal ciekawestatystyki.pl, w Polsce w 2023 roku popełniono lub usiłowano popełnić 565 zabójstw, czyli 66 więcej niż w 2022 roku. Statystyki z ostatnich dwóch dekad wskazują jednak wyraźny spadek liczby zabójstw w Polsce w ciągu ostatnich lat. 

Kiedy jechać z dzieckiem do szpitala? Byli ratownicy medyczni wskazują konkretne objawy
04.12.2024 12:06 Kiedy jechać z dzieckiem do szpitala? Byli ratownicy medyczni wskazują konkretne objawy

Dzieci często chorują, a już szczególnie w okresie jesienno-zimowym. Czasem przechodzą choroby łagodniej, a czasem potrafią wystraszyć rodziców bardziej, niż się wydaje. Byli ratownicy medyczni wyjaśniają, jakie objawy u dziecka powinny zaniepokoić rodziców i sprawić, by pędzili do szpitala.Brak szybkiej reakcji może spowodować bardzo poważne konsekwencje – nawet śmierć dziecka. W jaki sposób odróżnić jednak prawdziwe niebezpieczeństwo od niegroźnych objawów? Byli ratownicy medyczni wyliczają objawy, które wskazują, że dziecko potrzebuje fachowej pomocy medycznej.

różyczka
26.11.2024 10:36 Różyczka u dzieci – przyczyny, objawy, profilaktyka

Różyczka to choroba wirusowa, która najczęściej dotyka dzieci, choć może się zdarzyć, że wystąpi u dorosłych. W większości przypadków mija bez powikłań, staje się jednak niebezpieczna, jeśli zarazi się nią kobieta w ciąży. Prowadzona od wielu lat profilaktyka w postaci szczepień zmniejszyła zachorowalność na różyczkę w Polsce, ale wciąż zdarzają się przypadki zachorowań. Objawy różyczki bywają mylone z innymi chorobami wieku dziecięcego, co może utrudniać diagnozę. 

Szpitalne łóżeczko
19.11.2024 11:09 Śmierć w krakowskim żłobku - są wyniki sekcji zwłok chłopca

Prokuratura Okręgowa w Krakowie przekazała wyniki sekcji zwłok 15-miesięcznego chłopca, który zmarł w środę w jednym z krakowskich żłobków. Prawdopodobną przyczyną śmierci dziecka była choroba. Do tragedii doszło 13 listopada 2024 roku, chwilę po godzinie 12.

W tureckich społecznościach, zwłaszcza w wioskach i mniejszych miastach, opieka nad dziećmi nie jest traktowana wyłącznie jako zadanie rodziców
03.11.2024 03:22 Sekret wychowania dzieci w Turcji. Tej jednej rzeczy możemy się uczyć od tureckich rodziców

Sposób, w jaki Turcy wychowują swoje dzieci, doskonale przybliża ich kulturę, a zarazem pokazuje istotną różnicę pomiędzy tradycją a nowoczesnością.Turcja jest krajem, gdzie wychowanie dzieci wciąż opiera się na silnych więziach rodzinnych i społecznościowych. Każdy członek rodziny, a nawet krewni i sąsiedzi biorą czynny udział w wychowaniu najmłodszych.

Wypadek, utrata pamięci
28.10.2024 08:30 Po wypadku zapomniał prawie 40 lat swojego życia. Był przekonany, że żyje w latach 80.

68-letni mieszkaniec Rzymu w wyniku wypadku samochodowego stracił pamięć na temat 39 ostatnich lat swojego życia. Mężczyzna nie mógł uwierzyć, ile ma lat. Niestety nie rozpoznał też żony oraz nie był świadomy, że ma syna.

Ból ucha u dziecka, ból
27.10.2024 12:36 Co oznacza ból ucha u małego dziecka? Tłumaczy pediatra

Ból ucha jest powszechnym objawem, a ostry ból ucha może wskazywać na ostre zapalenie ucha środkowego, które jest szczególnie częste u dzieci. Ważne jest, aby zidentyfikować źródło bólu, ponieważ może on być także wynikiem zapalenia ucha zewnętrznego, które jest mniej powszechne, lub obecności ciała obcego w uchu.W przypadku, gdy dziecko odczuwa ból, kluczowe jest, aby podjąć działania mające na celu złagodzenie dolegliwości.  O tym, czym dokładnie jest ból ucha u dziecka opowiedziała pediatra, Dagmara Chmurzyńska-Rutkowska.

Wada wzroku, choroba
26.10.2024 12:00 W taki sposób można zapobiec wadom wzroku u dzieci. Pediatra tłumaczy

Problemy ze wzrokiem u dzieci są trudne do całkowitego wyeliminowania, jednak rodzice mogą podejmować kroki, które zmniejszają ryzyko ich pogłębiania. Jednym z kluczowych działań jest ograniczenie korzystania przez dzieci z urządzeń elektronicznych, takich jak telefony czy tablety, zwłaszcza w najmłodszych latach. Badania wskazują, że dzieci poniżej trzeciego roku życia nie powinny mieć kontaktu z ekranami, ponieważ długotrwałe korzystanie z nich może prowadzić do zmęczenia oczu, pogorszenia ostrości widzenia, a w późniejszym wieku nawet do wad wzroku.Zabawy analogowe, takie jak klocki, układanki, rysowanie czy zabawy na świeżym powietrzu, są zdecydowanie zdrowszą alternatywą, pozwalającą dzieciom rozwijać się w sposób bardziej naturalny i sprzyjający ich zdrowiu. Pediatra Monika Działowska zdradziła, w jaki sposób zapobiegać wadom wzroku u dzieci?

Dominika Ostałowska, dieta paleo, dieta jaskiniowca
26.10.2024 09:48 Gwiazda „M jak miłość” schudła 10kg. O co chodzi z dietą jaskiniowca?

Dieta paleo, czyli tzw. "dieta jaskiniowca," zakłada powrót do sposobu żywienia, jaki praktykowali ludzie epoki paleolitu. Oparta jest głównie na spożywaniu chudego mięsa, ryb, owoców, warzyw, orzechów i nasion, przy jednoczesnym wykluczeniu produktów przetworzonych, nabiału, zbóż, roślin strączkowych oraz cukrów rafinowanych. Za twórcę współczesnej wersji diety paleo uważa się Lorena Cordaina, amerykańskiego badacza, który zwrócił uwagę, że nawyki żywieniowe naszych przodków mogą lepiej odpowiadać ludzkim potrzebom biologicznym niż współczesna dieta. Według jego teorii nasz układ pokarmowy nie przystosował się w pełni do jedzenia produktów, które pojawiły się po rewolucji rolniczej. Z pomocą diety paleo schudła gwiazda “M jak miłość”, Dominika Ostałowska, która zrzuciła 10 kilogramów. 

Krztusiec, epidemia, choroba
24.10.2024 05:04 20-krotny wzrost zachorowań. Wraca zapomniana choroba

Kilka miesięcy temu pisaliśmy o coraz większej liczbie przypadków krztuśca w Polsce oraz Czechach. Teraz wciąż nie jest lepiej, bo do połowy października odnotowano gwałtowny wzrost zachorowań na krztusiec, który zbiera żniwo, atakując nie tylko najmłodszych, ale i również dorosłych.Trzeba też zwrócić uwagę na inną chorobę. Od stycznia do połowy października wykryto 38356 przypadków zakażeń atakujących drogi oddechowe wirusa RSV, w tym 17732 u dzieci poniżej drugiego roku życia. Z kolei w ubiegłym roku na to schorzenie zachorowało niespełna 12 tys. osób, w tym 5,5 tys. dwulatków oraz osób młodszych. 

Dziecko, szpital, śmierć, pogrzeb
23.10.2024 10:05 Dziecko poruszyło się w trumnie. Z pogrzebu trafiło prosto do szpitala

Nietypowa i bulwersująca sytuacja spotkała pogrążonych w żałobie rodziców z Brazylii. W rozmowie z brytyjskim dziennikiem “The Mirror” mężczyzna opowiedział, że podczas pogrzebu jego rzekomo zmarłej córeczki, okazało się, że dziecko żyje. Ośmiomiesięczna dziewczynka ponownie trafiła do szpitala. 

Anna Dereszowska w Senacie
17.10.2024 11:13 Anna Dereszowska opowiedziała w Senacie o chorej córce. "Zderzyłam się ze ścianą"

Anna Dereszowska, znana polska aktorka, gwiada filmu "Lejdis", opowiedziała o chorobie swojej córki Leny. Dziewczynka, jako 14-latka, zachorowała na depresję. Choć od tamtej pory minęły już 2 lata i Lena jest już zdrowa, jej mama ma żal do polskiej ochrony zdrowia, bo – jak mówi – “zderzyła się ze ścianą”.

Nastolatek, mama, syn, choroba, cukrzyca
17.10.2024 08:21 Matka wyczuła u syna ten zapach. Zabrała go do szpitala i uratowała mu życie

Victoria Hare z Wielkiej Brytanii wyznała w rozmowie z mediami, że była w stanie wyczuć u swojego 15-letniego syna chorobę zagrażającą życiu. Lekarze w szpitalu powiedzieli, że nastolatek dotarł tam w ostatniej chwili. Na co zachorował chłopiec? 

Nowotwór, dziecko, leczenie
12.10.2024 17:19 Tak rozwija się nowotwór u dziecka. To pierwsze objawy

Nowotwory u dzieci potrafią rozwijać się szybciej, niż u osób dorosłych. Ważne, by w porę dostrzec objawy, gdyż wczesna diagnoza daje po prostu szansę na wyleczenie. Tak rozpoznać pierwsze objawy nowotworu u najmłodszych. O czym warto pamiętać?

Dziecko w kurtce
11.10.2024 09:18 Tak niszczymy dzieciom odporność. To nie jest normalne!

Dziecko ciągle przynosi ze szkoły czy przedszkola jakieś infekcje, więc zamiast hartować je na zewnątrz, zamykamy je w domu, ubieramy grubo i rozkręcamy grzejniki. To jedna z największych zbrodni przeciwko odporności, jakie możemy popełnić. Co zatem robić, by dziecko było zdrowe i silne? W Skandynawii mają na to sposób. 

Śmierć, dziecko
08.10.2024 14:07 Dziecko zmarło na wściekliznę. To pierwszy przypadek od 1967 roku

Kanadyjskie władze, które odpowiedzialne są za opiekę zdrowotną poinformowały o śmierci dziecka. Powód to wścieklizna. Jest to pierwszy przypadek tej choroby zakaźnej u człowieka w prowincji Ontario od lat 60, a dokładnie od 1967 r.Na ten temat chętnie wypowiadają się też polscy lekarze. “Odnoszę wrażenie, że zapomnieliśmy o tej chorobie, a zagrożenie cały czas jest realne”  wyjaśnia w rozmowie z mediami lubelska konsultant ds. chorób zakaźnych dr n. med. Grażyna Semczuk.

Jak chronić dziecko przed wszami? Trycholożka zdradza, że obcięcie włosów nie wystarczy
06.10.2024 09:14 Jak chronić dziecko przed wszami? Trycholożka zdradza, że obcięcie włosów nie wystarczy

Wszawica to nawracający problem w wielu przedszkolach i szkołach.  Wielu rodziców załamuje już ręce, chcąc chronić swoje dzieci i siebie przed niechcianymi lokatorami na głowach. Znana trycholożka Olga Poniatowska podpowiada, co zrobić, by wszy nie wracały jak bumerang. Z danych opracowanych dla "Dziennika Gazety Prawnej" przez Pex PharmaSequence wynika, że tylko w październiku 2022 roku sprzedano blisko 217 tys. opakowań preparatów na wszawicę. Od stycznia do września sprzedaż wyniosła już przeszło 1,234 mln sztuk. Podczas gdy w 2021 roku było to nieco ponad 792 tys. To doskonale ilustruje, że problem stale się zwiększa.

Twoje dziecko krwawi z nosa? Lekarz alarmuje, że może nie obejść się bez zabiegu
01.10.2024 14:19 Twoje dziecko krwawi z nosa? Lekarz alarmuje, że może nie obejść się bez zabiegu

Krwawienie z nosa u dzieci czasem się zdarza. Jeśli jednak częstotliwość jest większa, warto zgłosić się z tym problemem do lekarza. Okazuje się, że w niektórych przypadkach może być konieczne wykonanie zabiegu. Przyczyną krwawienia z nosa wcale nie musi być choroba. Może pojawiać się w wyniku suchości błony śluzowej nosa, dłubania w nosie lub urazu. Jeśli jednak się to powtarza, warto skonsultować się z lekarzem. 

Krótkowzroczność, dzieci
30.09.2024 09:37 Z tym problemem mierzy się już co trzecie dziecko. Eksperci wyjaśnili przyczyny krótkowzroczności

W ciągu ostatnich 30 lat częstotliwość występowania krótkowzroczności u dzieci zwiększyła się ponad trzykrotnie. Obecnie dotyka ona nawet co trzecie dziecko, a zazwyczaj zaczyna się we wczesnym dzieciństwie i ma tendencję do nasilania się wraz z wiekiem. Zdaniem ekspertów odpowiedzialne są za to trzy główne przyczyny. Jakie? 

Choroba Ani z Zielonego Wzgórza znów atakuje dzieci. To jej pierwszy objaw
27.09.2024 10:15 Choroba Ani z Zielonego Wzgórza znów atakuje dzieci. To jej pierwszy objaw

Któż z nas nie zna historii Ani z Zielonego Wzgórza? Jeden z fragmentów tej książki z pewnością zapadł wielu w pamięci. Mowa tu o krupie, czyli chorobie, na którą zapadła młodsza siostra Diany. Teraz ta choroba wraca i dotyka małe dzieci. Jak się objawia i czy da się przed nią uchronić? Odpowiadamy.Krup, a inaczej zapalenie krtani podgłośniowe, to choroba oddechowa, która jest głównie wywoływana przez wirusy przenoszone drogą kropelkowa. Teraz wróciła i panoszy się w żłobkach i przedszkolach. Można ją rozpoznać po tym charakterystycznym objawie. 

  • 1
  • 2